Jak vybrat správné pneumatiky?

Sezóna se mění každou chvíli a s ní i potřeba přezouvat vaše auto. Co půl roku bychom měli měnit pneumatiky, které jsou přizpůsobené danému ročnímu období, tedy pokud nejezdíte na celoročních pneu, což tento problém řeší zcela jednoduchým způsobem. Tyto pneumatiky ovšem nejsou nejlevnější a jejich používání také není pro každého. Jejich jízdní vlastnosti se zásadně liší od pneumatik sezóních.

Při výběru pneumatik je třeba si dát pozor na několik věcí, které mohou ovlivnit důležité faktory. To, jaké pneu si pořídíte, má vliv na jízdní vlastnosti celého auta. S některými pneumatiky se bude brzdná dráha zkracovat, s některými zase prodlužovat. Některé lépe odvádějí vodu a zabraňují tak aquaplanningu. Jiné jsou zase odolnější vůči smykům a s jejich pomocí budete moct tuto choulostivou situaci lépe zvládnout. Užší pneu mají například menší valivý odpor, díky čemuž se vám poměrně znatelným způsobem sníží spotřeba paliva.

Pneumatiky byste měli mít na svém voze jedině takové, které jsou zaznamenány ve velkém technickém průkazu, reality je ovšem často zcela jiná. Jednak si ušetříte problémy při STK a jednak se vyhnete riziku nepřiznaného pojistného při havárii. Pneumatiky prodej je dnes velmi konkurenční obor a prodejci se přetahují o každého zákazníka, proto se nebojte na cokoliv zeptat, určitě vám rádi poradí.

Kromě správné velikosti a rozměru se musí dodržovat i několik dalších věcí. Také hmotnostní a rychlostní indexy musí mít pneu takové, jaké máte uvedené v průkazu. Tato čísla prozrazují, do jaké míry jsou pneumatiky schopné snést rychlostní nebo hmotnostní zatížení. Jednou z nejdůležitějších věcí je hloubka dezénu, neboli vzorku. Na letních pneu by měl být minimálně 1,6 mm a na zimních dokonce 4 mm. Toto si musíte opravdu hlídat, oježděné pneu ohrožují vaší bezpečnost a ježdění na nich se vám nemusí vůbec vyplatit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>